KORZEŃ STUDIUM PRZYPADKU

W lipcu 2016 członek Food Think Tank, filmowiec Marcin Wokan, zaprezentował swój film dokumentalny „Korzeń”. Film był artystyczną opowieścią o naszej pracy i ideologii. Równolegle do premiery kolektyw Food Think Tank rozpoczął pracę nad nowym dużym projektem o tym samy tytule. Co było jego istotą? Nasze korzenie, dziedzictwo. Wszyscy uznaliśmy za oczywiste, że przeszłość jest tym co nas ukształtowało oraz że, czy nam się to podoba czy nie, pozostajemy pod silnym wpływem naszych systemów rodzinnych. Wiele aspektów naszego zachowania jest podświadomie determinowanych przez proces wychowania. Mnóstwo naszych reakcji wynika z wzorca „wgranego” nam w „jądro systemu” przez przodków. Niektóre z nich są pomocne i przydatne w życiu, niektóre wpływają na nas destruktywnie. Jedyną metodą zamienienia nieświadomych reakcji w świadome działanie jest rozpoznanie mechanizmów tych reakcji. Uznaliśmy że najlepszą metodą będzie przestudiowanie własnej historii dla lepszego jej zrozumienia. Proces ten stał się istotą projektu.

Praca nad “Korzeniem” zajęła prawie rok. Ponownie spotykaliśmy się raz w tygodniu. Zadaniem członków było przestudiowanie historii rodzinnych i dotarcie do rejonów pochodzenia. Korzenie objęły całą Polskę i okoliczne kraje, co jest dość typowe dla Wrocławia – miasta repatriantów. Każdy z kucharzy miał podczas poszukiwań historycznych znaleźć cechę charakterystyczną dla własnego pochodzenia, która mogłaby się stać punktem wyjścia dla przepisu na potrawę. Niektóre przepisy były więc oparte o wspomnienia dań serwowanych przez dziadków. Równolegle studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu prowadzili poszukiwania materiałów, form i technik wykonania zastawy stołowej, która odpowiadałaby potrzebom kucharzy. Niektóre z naczyń nawiązywały do historii rodzinnych (jak szklane talerze pokryte krakelurą pęknięć, przypominającą lody Syberii), inne – do specyfiki regionu (jak czarne talerze wykonane z wypieczonej soli zmieszanej z sokiem z buraka, naśladujące górnośląski węgiel). Podczas pracy nad projektem nagrano również wywiady z wszystkimi uczestnikami procesu oraz nakręcono sporo materiału filmowego, który zostanie użyty w kolejnym filmie dokumentalnym.

Ważną częścią prac nad projektem było stworzenie scenariusza finałowej uczty. Wszyscy zgodnie uznali, że najlepszym miejscem na bankiet byłby stary budynek otoczony przyrodą. Szczęśliwie jeden z naszych sympatyków kupił w Karkonoszach prawie dwustuletni kamienny dom w małej miejscowości, zaraz przy lesie. Jedna z jego części – stara obora – uległa spaleniu. Pożar przetrwały jedynie żeliwne słupy wspierające konstrukcję dachu, kilka drewnianych belek oraz większa część ścian zewnętrznych, wykonanych tradycyjną techniką kamieni lepionych gliną. Bez długich dyskusji uznano to miejsce za idealne.

Nawiązując do klimatu miejsca oraz idei głównej projektu, zgodnie uznano, że jedzenie powinno być przygotowane starodawnymi metodami. Członkowie kolektywu zbudowali więc przy użyciu kamieni, cegieł, gałęzi i starej stalowej beczki pięć pieców oraz wędzarnię. W centrum obory wkopano beczkę – serce wędzarni i centrum energetyczne wydarzenia. Podziemny system rur (starych rynien) doprowadzał do beczki powietrze i odprowadzał  dym do wędzarni. Jednocześnie z bloczków gazobetonowych wykonane zostały sztuczne głazy pełniące rolę stołów. Ustawiono je dookoła centralnego paleniska. Za siedziska służyły pieńki, klepisko zaś pokryto „dywanem” z niezliczonej ilości szyszek zebranych w pobliskim lesie. Tymczasowy dach zrobiono z żagli, tworząc klimat wielkiego namiotu.

Zdecydowano się także wykorzystać ciepło z centralnego paleniska do ogrzania gości. W tym celu wykonano prostą pętlę grzewczą z miedzianą rurą okalającą zwojami stalową beczkę, w której palił się ogień. Ogrzana w ten sposób woda płynęła podziemną rurą wokół „kamiennego kręgu” stołów, przechodząc przez ceramiczne pustaki wystające pomiędzy niskimi siedziskami. Główną ideą pomysłu było, aby przy próbie ogrzania się ręce sąsiadujących ze sobą osób mogły spotkać się na „grzejnikach”. Tego rodzaju przyjazny gest mógł skracać dystans między ludźmi, którzy się nie znają.

Finał był całodniowym wydarzeniem. Goście przybyli autobusem na miejsce i po krótkim powitaniu ze śniadaniem zostali zabrani przez animatorów na wycieczkę do lasu, gdzie poprowadzono z nimi ćwiczenia relaksacyjne. Po wycieczce w zaimprowizowanej sali kinowej wyświetlony został film „Korzeń”. Zaraz po projekcji rozpoczęło się przyjęcie. Podobnie jak przy poprzednich projektach, było to unikatowe wydarzenie. Smaki, dym z pieców, muzyka, zastawa stołowa, otoczenie, opowieści członków FTT o procesie i historiach rodzinnych – wszystkie te elementy składały się na jedno wydarzenie, dzięki któremu każdy z uczestników mógł przeżyć szeroki wachlarz doznań.

CAVA - ITALY, CROATIA, AKADEMIA KULINARNA WROCŁAW

CAVA - ITALY, CROATIA, AKADEMIA KULINARNA WROCŁAW

ŚWIATOWA PREMIERA FILMU "KORZEŃ" MIAMI / VERO BEACH

Miami 

DIGESTING HISTORY


Dnia 17. kwietnia 2016 roku, miał miejsce finał instalacji „Digesting History”, którą Food Think Tank przygotowało wraz z berlińskim Goethe-Institut, Dessau Institute of Architecture i Centrum Sztuki Wro. Instalacja rozpoczeła cykl wydarzeń kulturowych w Goethe-Institut Pop Up Pavillon, znajdującym się przy wrocławskim placu Nowy Targ.
Instalacja „Digesting History” skomponowana została z kilkudziesięciu wyrobów cukierniczych o kształtach istniejących, niezrealizowanych lub zniszczonych podczas wojny budynków, autorstwa architekta Hansa Poelziga, projektanta znanego wszystkim wrocławianom Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie mieściła się wytwórnia filmów fabularnych, a obecnie swój oddział ma Muzeum Narodowe. W latach 1903-1916 Hans Poelzig kierował Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która dzięki nowoczesnemu ukierunkowaniu koncepcyjnemu weszła do historii jako „Bauhaus przed Bauhausem”. Instalacja „Digesting History” to nowe, krytyczne spojrzenie na dziedzictwo architekta oraz próba refleksji nad stosunkiem, jaki współcześnie mamy względem tego, co we Wrocławiu pozostało z dawnego Breslau. Koncepcja projektu zrodziła się ze współpracy kuratorki Susanne Prinz i artystki Olgi Lewickiej.
Prac nad cukierniczą formą znanych pomników architektonicznych, podjął się kolektyw Food Think Tank, znany z niekonwencjonalnych pomysłów i instalacji. Wraz z pasjonatami cukiernictwa z całej Polski, przygotowano 16. różnych budowli stworzonych z czterech rodzajów ciasta – jogurtowego, sękacza, dragantu oraz pianek marshmallow. Pośród miasta z ciasta, stanęły m.in. takie budynki jak poznańska Wieża Górnośląska, wrocławski Pawilon Czterech Kopuł, czy berliński wieżowiec znajdujący się przy dworcu Friedrichstraße. Instalacja „Digesting History”, była prezentowana w dniach od 13. do 17. kwietnia we wrocławskim Goethe-Institut Pop Up Pavillon. Ostatniego dnia wystawy 'miasto z ciasta' zostało wspólnie skonsumowane przez wielbicieli architektury i społeczność miasta.

LAS INSTALACJA

“Las – instalacja” był trwającym pięć miesięcy projektem badawczym, nawiązującym tematyką do poprzednich. Tym razem członkowie kolektywu skupili się na florze i faunie leśnych ostępów. Przy tej okazji próbowali odkryć nowe smaki i składniki. Kucharze dali upust swej wyobraźni, opracowując przepisy bazujące na produktach pochodzących z lasu, bądź też wymyślając potrawy przypominające swym wyglądem formy życia, które możemy tam spotkać. W myśl sformułowanej na początku procesu idei poszukiwania nowych źródeł pożywienia, „polowaliśmy” na niecodzienne składniki: jaja dzikich ptaków, krew leśnych zwierząt, rozmaite nasiona, korzenie, robaki a nawet żołędzie czy żywice drzew. Choć ta lista może się wydać zaskakująca, wszystkie jej pozycje znane były w historycznej kuchni Europy Środkowej i Wschodniej.

Przebieg pracy był bardzo podobny jak we wcześniejszych projektach. Raz w tygodniu w pracowni odbywało się spotkanie, na którym dyskutowano o kwestiach projektowych oraz raportowano postępy. Podobnie jak w „Ziemi i wodzie” napotykaliśmy trudności i z niektórych pomysłów trzeba się było wycofać bądź zmodyfikować receptury. Na potrzeby finału zdecydowano się zaadoptować pomieszczenie pracowni – w tamtym czasie wynajmowaliśmy dużą salę w kompleksie starego młynu Sułkowice we Wrocławiu. Artyści i projektanci FTT dostali trudne zadanie scenograficzne stworzenia atmosfery lasu w zamkniętym pomieszczeniu. Dzięki pomocy naszych rzemieślników przygotowano drewniane wielopiętrowe konstrukcje o formie piramidy, które swoim kształtem przypominały choinki. Ich poszczególne piętra były symbolem warstw lasu. Na ostatnim etapie pracy zdecydowano by zastawę stołową ograniczyć do minimum. Jedzenie zaserwowano na ostrych, trójkątnych elementach z różnokolorowego tłuczonego szkła, zawieszonych na rozmaitych wysokościach symbolicznych „drzew”.

Tradycyjnie finałem projektu była uczta. Ta jednak była bardzo nietypowa. W skąpo oświetlonej pracowni ludzie poruszali się ciasnymi przesmykami między drewnianymi konstrukcjami. W powietrzu unosiły się rozpylone zapachy, przestrzeń wypełniała mroczna muzyka skomponowana specjalnie na tę okazję. Wszystkie elementy miały wywołać nastrój wędrówki przez ciemny i nie do końca przyjazny las. Tymczasem kucharze serwowali niecodzienne potrawy na poszczególne „piętra” lasu, zależnie od pochodzenia składników dania. Na przykład specjały przyrządzone z robaków pojawiały się na najniższych sekcjach konstrukcji, symbolizujących leśne runo. Każdy z gości dostał do dyspozycji jedynie talerz i parę gumowych rękawiczek, jakkolwiek wielu z zaproszonych zdecydowało się jeść gołymi rękami. Niedługo po rozpoczęciu uczty wydarzenie zyskało nowy walor, stając się czymś na kształt performance’u, w  którym publiczność ma równy, jeśli nie większy, wpływ na całokształt wydarzenia. Stało się tak dzięki potrawom z górnego piętra „lasu”, które zaczęły opuszczać kuchnię. Zdobycie pożywienia zawieszonego na  wysokości prawie dwóch metrów nad ziemią wymagało pewnej gimnastyki i sprytu. Również dania serwowane we wnętrzu piramidalnych konstrukcji nie były łatwe do zdobycia, ponieważ otaczające je szklane kolce stwarzały ryzyko skaleczenia. Jednak opisane trudności były jednym z założeń projektu. Próbowaliśmy w ten sposób, oprócz poczęstunku, dać naszym gościom możliwość przeniesienia się w czasy, gdy las był naszym żywicielem, ale także przeszywał nas strachem. Trudności przy docieraniu do kolejnych dań stawały się wtedy symbolem wysiłku, jaki wiązał się z przeżyciem w pierwotnych społecznościach myśliwsko-zbieraczych. Wehikuł czasu FTT miał dać naszym gościom prastary las w centrum miasta, w postindustrialnym budynku.

ZIEMIA I WODA

 Ziemia i Woda to czwarty projekt edukacyjny Food Think Tank. Zaangażował do pracy blisko 100 specjalistów z różnych branż. Półroczna praca inspirowana dwoma żywiołami zakończyła się wydaniem kolacji w podziemnej restauracji (22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi), która została wybudowana na potrzeby projektu. Całość konceptu zakładała wykonanie kuchni polowej, sali dla gości z całą aranżacją, naczyń i sztućców. Podczas kolacji użyte zostały lokalne i sezonowe produkty poddane obróbce tradycyjnymi technikami kulinarnymi, takimi jak suszenie, kiszenie, wędzenie, zasalanie, do menu dopasowane były stworzone w laboratorium zapachy rozpylane podczas kolacji. Projekt stał się inspiracją do powstania wystawy w galerii Dizaj BWA Wrocław (otwarta 13 marca - 25 marca 2015). Była to próba spojrzenia na projektowanie jako na eksperymentalny proces angażujący poszczególne, pozornie nie związane ze sobą, jednostki w edukacyjnym poszukiwaniu obiektu idealnego - w tym wypadku smaku. Galerię i podziemną restaurację połączyła 22 kwietnia transmisja na żywo kolacji. Projekt pokazał wielki potencjał, jakim jest praca grupy i idee, które zjednują partnerów wspierających działania FTT. Był szeroko komentowany w mediach polskich i zagranicznych, takich jak: Kuchnia, Food Servis, Zwierciadło, Usta, Aktivist, Kocioł, Fine Dining Lovers, Dezeen, Four. Patronat medialny: Magazyn Usta zakończone projekty

menu: powitanie poncz wielowarzywny przystawka warzywa, masło, zioła, szczaw napój woda z sadzawki zapach spalone drewno przerywnik węgiel, suszona świńska skóra przystawka bulion z gołębia, warzywa z Milejowic, chleb razowy zapach grzyby przerywnik kiszona pieczarka przystawka stuletnie jajko, kawior ślimaczy, czosnek niedźwiedzi napój nalewka z korzenia tataraku napój nalewka z pokrzywy przerywnik daikon, otręby ryżowe danie główne dzik, świerk, buk, miód napój woda ziemniaczana zapach las iglasty przerywnik marynowane jabłko, lody, drożdże, czosnek napój kawa rwanda coko, magnez, sód przerywnik młode pędy przystawka jesiotr ze stawów milickich, wędzony małż, esencja z jeziora napój woda brzozowa przerywnik liście przystawka mącznik młynarek, fasolka, karaczany, kiszony pomidor

Twórcy: koordynator projektu Tomasz Hartman KUCHNIA Główny kucharz Michał Czekajło Ryba Michał Czekajło, Karol Karpiak Mięso Adrian Klonowski Warzywa korzeniowe Tomasz Trąbski Płazy i gady Luiza Trisno Owady Michał Werda Soczyste i orzeźwiające Karol Karpiak Deser Krzysztof Klimaszewski Kawa Filip Kucharczyk Drinki i koktajle Aleksandra Pawlik NaUKOWCY Lider Anna Żołnierczyk, Marcelina Mazur (Uniwersytet Przyrodniczy) Agata Iwańska, Joanna Biesiada, Natalia Pyka, Magdalena Kurzawa, Bartosz Raszewski, Janek Andrzejewski, Patryk Kownacki ROLNICY Ewelina Żygadło, Michał Lewandowski, Piotr Andruszko Architekt Barbara Świerc Aranżacja Joanna Nowara Ceramika Lider Karina Marusińska Aleksandra Osowska, Patrycja Śliwińska, Katarzyna Mazurek, Ewelina Birut Drewno Bartosz Pelc Sztućce Karolina Zagrodnik OPIEKA MERYTORYCZNA prof. Jarosław Dumanowski Public relations i dziennik projektu Agnieszka Szydziak Muzyka Wojtek Furmaniak Wizualizacja Paweł Kosoń Identyfikacja wizualna Ewelina Turkot Kuratorzy wystawy w BWA Wrocław Karolina Zajączkowska, Łukasz Wasyliszyn streaming Maciej Markowski komiks Dagmara Jagodzińska Zdjęcia Jędrek Stelmaszek skarbnik Marta Pielechata

SAD I OGIEŃ

Sad i Ogień trzeci edukacyjny projekt, realizowany latem 2014 roku. Założeniem było wydanie uroczystej kolacji w sadzie, złożonej z przynajmniej siedemdziesięciu procent produktów pochodzących z sadu i dziewięćdziesięciu procent z wszystkich użytych produktów, przed podaniem obrobionych w ogniu. W zbudowanej specjalnie na ten czas kuchni polowej wykorzystano: gotowanie pod ziemią, suszenie, pieczenie, wędzenie, grillowanie, gotowanie na blasze. Nowym elementem w działaniach grupy było otwarcie zaplecza i w dzień finałowej kolacji zaserwowanie trzech posiłków o charakterze staff food u osobom spoza ekipy. Wyszukanie dobrej jakości produktów i zdecydowane uproszczenie jego obróbki poprzez odwołanie się do tradycyjnych metod zaowocowało świetnym efektem. menu: cydr wędzony udziec barani z mirabelką bulion z kuropatwy z mleczkiem z orzecha włoskiego flan winogronowy zdekonstruowany sad pieczona gęś faszerowana wątróbką i owocami galaretka owocowa sękacz z trzema konfiturami zakończone projekty

Twórcy: Gastronomia Luiza Trisno Mateusz Pawlowski Michal Czekajlo Michał Werda Agata Iwańska Joanna Biesiada Marta Rajewska Deser Natalia Wojtkowska Patryk Szczepański Karolina Gawron Zastawa Drewno Bartosz Pelc Ceramika Karina Marusińska Sztućce Lider Karolina Zagrodnik Asia Zysko Justyna Czarnecka Marta Rajewska Kronika ze spotkań Agata Iwańska Media Michał Lewandowski Fotografia Jędrzej Stelmaszek Aranżacja Lider Joanna Nowara Magda Idaszewska Ewelina Żygadło Kawa Lider Filip Kucharczyk Ewelina Żygadło Wizualizacja Paweł Kosuń Zapach Marcelina Mazur Lab. koordynacja studentów Anna Żołnierczyk Nalewki i Wody smakowe Lider Aleksandra Pawlik Joanna Biesiady Muzyka Wojtek Furmaniak Patronat historyczny Jaroslaw Dumanowski Staff food Lider Ewelina Żygadło Bartosz Pelc Anna Żołnierczyk Magda Idaszewska Karolina Zagrodnik Koordynacja projektu Tomasz Hartman

MIEDZY ŁĄKĄ A LASEM

Między łąką a lasem - drugi projekt edukacyjny Food Think Tank realizowany na początku 2014 roku to czteromiesięczna nauka i budowanie relacji pomiędzy fachowcami z różnych branż: szefami kuchni, naukowcami z Wydziału Żywienia Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, studentami, rolnikami, fotografami, filmowcami, dźwiękowcami, osobami pracującymi z drewnem, barmanami, baristami i architektami. Całość odbyła się przy niemalże zerowym budżecie, użyte produkty pochodziły z okolic Wrocławia - własnoręcznie zebrane na łąkach i w lasach przez uczestników albo otrzymane, kupione u lokalnych rolników. Niezwykle inspirujące eksplorowanie źródeł tutejszych kulinariów, zwrot ku produktom pominiętym w kuchniach głównego nurtu, zaowocował uroczystą kolacją na patio Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Dziennik projektu ukazał się w Magazynie Kukbuk.

CZTERY ŻYWIOŁY

Cztery Żywioły to pierwszy edukacyjny projekt Food Think Tank. Efekty pracy można było zobaczyć w listopadzie 2013 roku we Wrocławiu. Interdyscyplinarna instalacja inspirowana ziemią, ogniem, powietrzem i wodą była swego rodzaju akcją performatywną, która w nieoczywisty sposób prowokowała uczestników do konsumpcji jak największą ilością zmysłów. Zabawa formą, smakiem i zapachem pokazała gościom Kuchnia+ Food Film Fest płynność granic między nimi, a iluzja doprowadziła do wybuchu zupełnie nowych doznań. Twórcy: koktajl Wojtek Bartosz deser Krzysztof Klimaszewski, Natalia Wojtkowska ziemia Michał Werda, Tomasz Wróbel powietrze Restauracja Szajnochy 11 instalacja drewniana Maciej Zieniuk warzywa Fusiongusto światło i zdjęcia Jędrzej Stelmaszek media Michał Lewandowski całość Tomasz Hartman (Szajnochy 11)